Egy 10 lóerős, háromfázisú villanymotor 230 V-on 28 A-t, 460 V-on 14 A-t, 400 V-on pedig körülbelül 15 A-t vesz fel. Mind a négy ábra ugyanazt a 7,5 kW-os tengelyteljesítményt írja le, és mindegyik más kábelre, mágneskapcsolóra és túlterhelési beállításra mutat.
A tengelykimenet és az elektromos bemenet két különböző szám. Egy 10 LE-s motor 7,46 kW mechanikai teljesítményt ad le a tengelyénél teljes terhelés mellett, míg a kapcsokon fogyasztott teljesítmény magasabb, mert egyetlen gép sem alakítja át az elektromosságot nyomatékká 100 százalékos hatásfokkal. Az általa felvett áram a tápfeszültségtől éppúgy függ, mint a terheléstől. Azok a szerelők, akik a "10 LE"-t elektromos számnak olvassák, azok 16 A-es kontaktort rendelnek egy 28 A-t felvevő motorhoz.
Ez az útmutató azt a négy döntést tartalmazza, amelyek meghatározzák, hogy egy 10 lóerős motor tizenöt évig üzemel-e, vagy az első évben meghibásodik: teljes terhelési áram, váz- és szerelési méretek, hatékonysági osztály és indítási mód. A referenciaadatok a NEC 430.250 táblázatból és az IEC 60034-30-1 szabványból származnak. A kisfeszültségű gépek specifikációjának és védelmének szélesebb körű áttekintése érdekében a kisfeszültségű motorválasztási útmutató részletesebben lefedi a hatékonysági osztályokat, a védelmet és a hajtásintegrációt.
Egy 10 lóerős háromfázisú motor 7,5 kW mechanikai teljesítményt ad le a tengelyén, és a mellé nyomtatott minden más érték elmagyarázza, hogyan keletkezik ez a teljesítmény.
Az átalakítás az első dolog, ami a fejében dől el: 1 LE 0,746 kW, tehát 10 LE 7,46 kW. Az IEC ugyanezt a besorolást 7,5 kW-ra kerekíti, ezért egy európai és egy észak-amerikai adattábla azonos gépet ír le. A kimeneten túl a táblán a vevőpultnál fontos számok találhatók: névleges feszültség, frekvencia, teljes terhelésű erősítők, teljesítménytényező, hatásfok, terhelhetőség, szigetelési osztály, maximális környezet és burkolat típusa.
A pólusszám határozza meg a fordulatszámot és a nyomatékot, és ez hordozza a legnagyobb mechanikai következményeket bármely választás közül:
| Pólusszám | Sebesség 50 Hz | Sebesség 60 Hz | Nyomaték névleges teljesítményen | Tipikus NEMA keret | Tipikus IEC keret |
| 2 pólusú | 3000 ford./perc | 3600 ford./perc | 23,9 Nm | 215T | 132S |
| 4 pólusú | 1500 ford./perc | 1800 ford./perc | 47,8 Nm | 215T | 132M |
| 6 pólusú | 1000 ford./perc | 1200 ford./perc | 71,6 Nm | 254T | 160 millió |
IE3 sorozatú háromfázisú indukciós motor H80-355MM keretek Nagy hatásfokú IE3 indukciós motor H80-355MM vázban 2-12 pólusú és 0,75-355 kW teljesítménnyel, folyamatos ipari hajtásokhoz, ahol a sebesség és a nyomaték megválasztása számít. Termék megtekintése → A nyomaték követi a pólusszámot. 7,5 kW-nál egy négypólusú gép körülbelül 47,8 Nm-t, míg egy hatpólusú gép körülbelül 71,6 Nm-t produkál a fordulatszám kétharmadánál. Ez a plusz nyomaték gyakran megéri a nagyobb vázat, mert eltávolítja a szíjhajtást vagy a sebességváltót a vonatból, és megszünteti a kopási pontot.
Két adattábla-részlet valódi vitákat okoz. A NEMA motorok általában 1,15-ös szerviztényezővel rendelkeznek, ami rövid távú túlterhelési engedményt jelent, nem pedig a névleges 115 százalékos folyamatos működésre vonatkozó engedélyt. Az IEC gépek általában 1,0 szerviztényezőt adnak meg, és a terhelést S1, S2 vagy S3 értékkel jelzik. Egy 10 lóerős, szakaszos üzemre kiválasztott, majd éjjel-nappal üzemelő motor túlmelegíti a tekercsét jóval azelőtt, hogy a csapágyai meghibásodnának.
A teljes terhelési áram az az áramerősség, amelyet egy 10 LE-s háromfázisú motor névleges feszültségen, frekvencián és kimeneten vesz fel, és beállítja a kábel, a mágneskapcsoló, a túlterhelés relé és az elágazás elleni védelem névleges értékét.
Meghatározás A teljes terhelési áram (FLC) a névleges feszültségen, névleges frekvencián és névleges kimeneten felvett áram, a motor kapcsain mérve. Ez egy tervezési adat, nem pedig egy mért, és ez az alapja az áramkörre vonatkozó minden vezető- és védelmi döntésnek.
Az áramerősség a tápfeszültség csökkenésével nő, mivel a teljesítmény a feszültség, az áram, a teljesítménytényező és a hatásfok szorzata. Egy 10 LE-s motor, amely 14 A-t húz 460 V-on, kétszer annyit húz 230 V-on:
10 LE (7,5 kW) háromfázisú motor teljes terhelésű árama tápfeszültséggel
A 208, 230, 460 és 575 V-os értékek a NEC 430.250 táblázatból származnak; a 400 V-os adat egy tipikus IE3 négypólusú adattábla, és gyártónként változik.
| Ellátás | Teljes terhelésű áram | Hivatkozás |
| 208 V, 60 Hz | 30,8 A | NEC 430.250 táblázat |
| 230 V, 60 Hz | 28 A | NEC 430.250 táblázat |
| 400 V, 50 Hz | 15,0-15,5 A | Tipikus IE3 négypólusú adattábla |
| 460 V, 60 Hz | 14 A | NEC 430.250 táblázat |
| 575 V, 60 Hz | 11 A | NEC 430.250 táblázat |
Az észak-amerikai gyakorlat két részre bontja a számítást. A vezetőképesség és a rövidzárlat elleni védelem a folyamatos üzemre 125 százalékkal megemelt teljes terhelésű áram táblázatos értékéből van méretezve, így egy 230 V-os motorhoz 35 A, a 8 AWG-os rézvezetőhöz 75 C-on kell. hőkioldása 15 A-ra van beállítva.
A kontaktor kiválasztása ugyanolyan gondosságot érdemel. Válasszon egy olyan eszközt, amely a motoráram mellett AC-3-ra van besorolva, ne pedig egy AC-1-nél megadottat, mert egy 20 A-es egységként értékesített mágneskapcsoló csak 9 A-re jó, ha ténylegesen motort kapcsol.
Egy 7,5 kW-os négypólusú motornál az IE3 hatásfoka körülbelül 91 százalék, az IE4 pedig körülbelül 92,4 százalék, és évi 6000 üzemóra mellett ez a különbség nagyjából 1086 kWh-t jelent.
IE4 sorozatú háromfázisú, nagy hatékonyságú indukciós motor H80-355MM Nagyobb hatásfokú IE4 indukciós motorsor H80-355MM vázban, 0,75-355 kW teljesítményt kínál az energiatakarékos ipari hajtásokhoz, ahol az éves üzemórák értékes hatékonyságnövelést tesznek lehetővé. Termék megtekintése → Az aritmetika egyszerű, ha a tengelykimenetet és a bemeneti teljesítményt egymástól távol tartják. 75 százalékos terhelés mellett egy 10 LE-s motor körülbelül 5,6 kW-ot ad le a tengelyen. Oszd el a hatásfokkal, hogy megkapd az elektromos bemenetet: 5,6 kW 89,7 százaléknál (IE2) 6,24 kW-nak felel meg, és ugyanez a teljesítmény 92,4 százaléknál (IE4) 6,06 kW-nak felel meg. A 0,18 kW-os különbség 6000 óra alatt 1086 kWh, ami körülbelül évi 130 USD-t jelent, 0,12 USD/kWh.
A hatékonysági osztályok is megfelelési kérdés. A 2019/1781-es európai szabályozás az IE3-at határozza meg minimumként a 0,75 kW-tól 1000 kW-ig terjedő motorok esetében, és IE4-re emeli a lécet a 75 kW-tól 200 kW-ig terjedő sávban, így a 7,5 kW-os gép az IE3-as szinten ül. A NEMA Premium Észak-Amerikában nagyjából egyenértékű az IE3-mal, ami azt jelenti, hogy a bármelyik kontinensen vásárolt 10 LE-s cseremotor hasonló hatékonyságú.
A meghibásodott 10 LE-s motor visszatekerése ritkán állítja vissza eredeti hatékonyságát, és a veszteség minden futási órában növekszik. A normál hatékonyságú egység IE3 vagy IE4 gépre cserélése ugyanabban a keretben általában három éven belül megtérül két műszakos működés esetén.
Egy óvatosság többet jelent, mint a címke. A névleges terhelés 40 százalékán működő 10 lóerős motor alacsonyan áll a hatékonysági görbén, és ennek a teljesítménynek az 5,5 kW-os gépre való átminősítése több energiát takarít meg, mint bármely osztályú frissítés. Párosítsa a minősítést a terheléshez, mielőtt magasabb osztályért fizet.
A NEMA 215T és az IEC 132M váz 10 LE teljesítményt ad négy póluson, de tengelyeik és lábaik nem cserélhetők fel, és ez az eltérés több projektet késleltet, mint bármely elektromos probléma.
TEFC motorok a NEMA Motor termékcsaládban Kategória-agy a TEFC NEMA motorsorozathoz, beleértve a prémium hatékonyságot, a szivattyút, a törőgépet, az olajkút- és a fékmodelleket, hasznos a keret és a rögzítés kompatibilitás ellenőrzéséhez. Termék megtekintése → A két tengelymagasság egy milliméterrel különbözik, pontosan ez a csapda: a motor beleesik a konzolba, majd a lábnyílások nem illeszkednek egymáshoz. Mindig kérjen méretezett rajzot, és ellenőrizze a tengely átmérőjét, a tengely hosszát, a reteszhorony szélességét, a lábnyílások távolságát és a karima vagy a homloklap típusát a beszerzési megrendelés feladása előtt.
A frekvencia a második csapda. Az 50 Hz-es tápra csatlakoztatott 60 Hz-es motor körülbelül 17 százalékkal lassabban működik, és ha a tápfeszültség az adattáblán szereplő értéken marad, a volt/hertz arány 20 százalékkal nő, növelve a fluxust, az áramot és a tekercs hőmérsékletét. A 60 Hz-re tolt 50 Hz-es motor ugyanekkora sebességgel túllép, és meghaladhatja a hajtott berendezés tervezési határait.
A 7,5 kW-os névleges teljesítményhez a beszállítók, mint például a Shanghai Pinxing Explosion-proof Motor Co., Ltd., ugyanazt a teljesítményt építik be szabványos IEC alacsony feszültségű keretekbe, NEMA vázakba és robbanásbiztos tartományokba, így a szabványokat keverő üzem egyetlen rendelésben lefedhető a megfelelő indítókkal és kapcsolószekrényekkel. Áttekintés alkalmazási esettanulmányok a specifikáció befagyasztása előtt olcsó módja annak, hogy elkerüljük az adapterlemezek második megrendelését.
Egy 10 lóerős, háromfázisú, közvetlenül beindított motor a teljes terhelésű áramának 6-8-szorosát veszi fel, ami nagyjából 90-120 A 400 V-on az első néhány száz ezredmásodpercben.
Az Inrush egy indulási probléma, nem egy futási probléma. A motor csak addig látja ezt az áramot, amíg el nem éri a szinkron fordulatszám körülbelül 80 százalékát, így az indítási módszer dönti el, hogy a tápfeszültség csökken-e vagy megmarad.
A védelmi beállítások ugyanazokból a számokból következnek:
Hat paraméter dönti el, hogy egy 10 LE-s háromfázisú motor megfelel-e az alkalmazásnak, és mind a hatot méretezett rajzon meg kell erősíteni a beszerzési megrendelés kiadása előtt.
| Paraméter | Erősítse meg ezt | Gyakori hiba |
| Erő és sebesség | 7,5 kW at 4 poles, or the speed the driven equipment requires | Válasszon 2 rudat a költségmegtakarítás érdekében, majd harcoljon az övkopással |
| Feszültség és frekvencia | 400 V 50 Hz vagy 460 V 60 Hz, plusz delta vagy csillag csatlakozás | Feltételezve, hogy egy 230/460 V-os NEMA motor 400 V-os 50 Hz-es tápon működik |
| Szerelés | Láb (B3), karima (B5) vagy homloklap (C-felület), lyuktávolsággal | Csak a tengelymagasság illesztése és a lábtávolság figyelmen kívül hagyása |
| Ház és IP | IP55 TEFC beltéri, IP65 lemosáshoz, Ex d veszélyes zónákhoz | Szabványos TEFC motor használata 1. zóna területen belül |
| Szigetelés és kötelesség | F osztályú szigetelés, B osztályú emelkedés, S1 folyamatos üzem | S3 szakaszos üzemű vásárlás folyamatosan terhelt ventilátorhoz |
| Hatékonyság és tanúsítás | IE3 vagy IE4, valamint a webhely által megkövetelt tanúsítvány | Osztály megrendelését a helyi szabályozás már nem fogadja el |
Írja be a hat értéket a megkeresésbe, és kérjen hiteles vizsgálati jegyzőkönyvet. A 7,5 kW-os motor elég kicsi ahhoz, hogy a helyettesítések papíron ártalmatlannak tűnjenek, és elég nagy ahhoz, hogy egy rossz váz leállítsa a gyártósort.
A NEC 430.250 táblázata felsorolja a 30,8 A-t 208 V-nál, 28 A-t 230 V-nál, 14 A-t 460 V-nál és 11 A-t 575 V-nál. Egy IEC 7,5 kW-os IE3 négypólusú gép 400 V-os 50 Hz-es tápegységen általában 15.5 A névtáblán 15.5 A-t mutat. A vezetékeket mindig a táblázat értékének megfelelően méretezze, és a túlterhelésrelét az adattábla értékéből állítsa be.
Nem közvetlenül. Forgófázis-átalakító vagy változtatható frekvenciájú hajtás szintetizálhatja a harmadik fázist, de a hajtást a motor adattábláján szereplő áramerősség fölé kell méretezni, gyakran 1,5-2-szeresére, és a motort le kell csökkenteni, mert a hűtés és a hullámos áram megváltozik. Egy 10 LE-s háromfázisú motort egyfázisú származtatott tápon 7–8 LE-s gépként kell kezelni, amíg a gyártó ennek ellenkezőjét meg nem erősíti.
230 V-on a 28 A 125 százaléka 35 A, ami 75 C-on 8 AWG rezet igényel. 460 V-on a 14 A 125 százaléka 17,5 A, amihez 12 AWG réz szükséges. A hosszú futásokat fel kell méretezni, hogy a feszültségesés 3 százalékon belül maradjon az elágazó áramkörön, ezért ellenőrizze a távolságot és az amperabilitást.
A gyakorlatban igen. Tíz lóerő 7,46 kW-nak felel meg, az IEC pedig 7,5 kW-os vázat épít ugyanerre a feladatra, így az európai 7,5 kW-os motor és egy észak-amerikai 10 LE-s motor funkcionálisan azonos. Az adattáblán szereplő teljes terhelésű erősítők feszültség, frekvencia és hatékonysági osztály szerint különböznek, nem pedig a LE vagy kW címkétől.