Egy 50 LE-s villanymotor, amely 1800 ford./perc sebességgel működik 460 V-os tápellátáson, körülbelül 65 A-t vesz fel teljes terhelésnél, megfordítja a 2,125 hüvelykes tengelyt, és belecsavarodik egy NEMA 326T vázba. Ez a négy szám dönti el, hogy a csere egy hétvégére esik-e, vagy egy háromhetes mérnöki projekt lesz belőle.
Az 50 LE-s osztály vagy Észak-Amerikán kívül a 37 kW teljesítmény a centrifugálszivattyúk, csavarkompresszorok, hűtőtorony-ventilátorok, szállítószalagok és folyamatkeverők igáslómérete. Közvetlenül a kis- és közepes ipari gépek közötti törésvonalon helyezkedik el, ezért a NEMA és IEC specifikációk, az 50 Hz-es és 60 Hz-es adattáblák, valamint a szabványos és az inverteres besorolások leggyakrabban összekeverik ezt a méretet.
Az 50 LE-t egyetlen specifikációként kezelő vásárlók általában később fizetnek érte. A névleges lóerő csak a tengely teljesítményét határozza meg. Nem mond semmit a motor által húzott áramerősségről, a leadható nyomatékról, a vázról, amelyre felszerelhető, vagy a szükséges burkolatról, és e négy részlet mindegyike eltérhet két azonos 50 lóerős adattáblával rendelkező motor között.
Az 50 LE-s motor egy 37 kW-os gép, amely 65 A-t vesz fel 460 V-on, és nagyjából 146 lb-ft nyomatékot ad le 1800 ford./percnél. A kilowatt a teljesítményt, az amperek azt, hogy az elektromos rendszernek mit kell leadnia, a nyomaték pedig azt, hogy a tengely mit tud valójában elforgatni.
A teljes terhelési áram az a szám, amely meghatározza a kábelek méretét, az indítófűtőket és a megszakító kiválasztását, tehát ez az első szám, amely lehúzza az adattáblát vagy a gyártó adatlapját. A tápfeszültségek közötti távolság elég széles ahhoz, hogy a rosszra rendelt motort ne lehessen egyszerűen újra megcsapolni a terepen.
| Tápfeszültség | Teljes terhelésű erősítők | Tipikus alkalmazás |
| 230 V, 60 Hz | 130 A | Hagyományos növények, rövid kábeljáratok |
| 460 V, 60 Hz | 65 A | Szabványos észak-amerikai ipari ellátás |
| 575 V, 60 Hz | 52 A | Kanadai és néhány bányászati létesítmény |
| 400 V, 50 Hz | 66 A | IEC ipari ellátás Európában és Ázsiában |
| 690 V, 50 Hz | 38 A | Offshore és nehéz feldolgozó üzemek |
Az adattáblán szereplő erősítők a táblázatban szereplő értékek mindkét oldalán 5 százalékban helyezkedhetnek el, ami azért számít, mert a túlterhelési relék az adattábla ábráján vannak beállítva. Egy 62 A-es és egy 68 A-es bélyegzésű motorhoz más-más fűtőelemre van szükség, bár mindkettőt 50 LE-s áron árulják.
Az üzemi tényező és a környezeti hőmérséklet a felhasználható teljesítményt is mozgatja. Az 1,15-ös szerviztényező általános a NEMA vázakon, és lehetővé teszi a rövid távú túlterhelést, míg az IEC motorok általában 1,0-s besorolásúak F osztályú szigetelési rendszerrel és B osztályú hőmérséklet-emelkedéssel. Ugyanaz a fizikai gép ezért két nagyon eltérő ígéretet hordozhat.
A lóerő a pólusszámok között állandó marad, a nyomaték viszont nem: egy 50 LE-s motor 900 ford./percnél kétszer akkora tengelynyomatékot ad le, mint egy 50 LE-s motor 1800 ford./percnél. Az összefüggést úgy rögzítik, hogy a nyomaték 5252 szorozva a lóerővel osztva a fordulatszámmal, és ez dönti el, hogy egy hajtott gép közvetlenül csatlakoztatható-e, vagy szükség van-e szíjra vagy sebességváltóra.
Az 1800-as fordulatszámú négypólusú motor uralja az észak-amerikai ipart, mert közvetlenül illeszkedik a 60 Hz-hez, míg az IEC megfelelője 1500 ford./perc 50 Hz-en fut. Az 50 Hz-es tápon működő 60 Hz-es motor fordulatszáma 1500 ford./percre csökken, így az eredeti munkapontra méretezett ventilátor vagy szivattyú már nem mozgatja a tervezett áramlást.
Ahol egy gépnek valóban alacsony tengelyfordulatszámon kell működnie, mint például a szállítócsiga, a forgó kemence meghajtása vagy az extruder, az 50 LE-s motort általában egy hajtóművel párosítják, nem pedig 900 vagy 1200 ford./perc-es keretként rendelik. Az alacsony fordulatszámú motor nagyobb, nehezebb és nyomatékegységenként drágább, tartalékként pedig nehezebb beszerezni.
Az 50 LE-s, 1800 ford./perc fordulatszámú motorok általában NEMA 326T vagy IEC 225M-250M vázak, és a kettő adapter nélkül nem csavarozható ugyanarra az alapra. A tengely átmérője, a lábnyílások távolsága és a teljes hossz mind különbözik.
| Névleges sebesség | Tipikus NEMA keret | Tengely átmérője | Tipikus IEC keret |
| 3600 ford./perc | 284TS vagy 324TS | 1,875 hüvelyk | 200L vagy 225M |
| 1800 ford./perc | 326T | 2,125 hüvelyk | 225M vagy 250M |
| 1200 ford./perc | 364T | 2,375 hüvelyk | 280M vagy 315S |
| 900 ford./perc | 404T | 2,875 hüvelyk | 315 millió |
Az utólagos beszerelés során a keret részletei a legfontosabbak. Egy negyven éves, 50 LE-s motort helyettesítő üzemben előfordulhat, hogy az eredeti lábmintázat elavult, és az új 326T vázhoz fúrt adapterlemezre vagy gyári alapra van szüksége. Ennek a lemeznek a költségvetése sokkal olcsóbb, mint egy leállási ablakban felfedezni az eltérést.
A TEFC szinte minden ipari üzemben az 50 LE-s motorok alapértelmezett burkolata, és ez a megfelelő választás, hacsak a területbesorolás vagy a folyamatkörnyezet mást nem mond. A nyitott, cseppálló kialakítások csak tiszta, száraz beltéri levegőn maradnak fenn.
TEFC NEMA motorok ipari szivattyús törőgépekhez és olajkútokhoz Tekintse át a TEFC motorsorozatot zárt hűtéshez általános ipari, szivattyús, zúzós, olajkút- és fékezett alkalmazásokhoz, ahol robusztus üzemi szolgáltatás várható. Termék megtekintése → Egy öntöttvas TEFC 50 LE-s motor 1800 ford./percnél általában 600-700 font (272-318 kg) a váz anyagától függően. Az alumínium vázak súlyt takarítanak meg, de másképpen adják át a vibrációt, ezért a cement-, bányászati és vegyipari üzemek a kezelési büntetés ellenére az öntöttvasnál maradnak.
A szabványos 50 LE-s motor nem automatikusan alkalmas frekvenciaváltóhoz. Az inverteres működéshez a hajtás kimenetének névleges szigetelése, egy tengelyföldelő gyűrűre van szükség a csapágyáramok elvezetésére, valamint a gyártóval egyeztetett biztonságos fordulatszám-tartományra.
A meghajtó kimenete nem tiszta szinuszhullám. A gyors kapcsolás feszültségtúllépést okoz a motor kapcsain, és a hatás a kábel hosszával nő. Körülbelül 100 láb (30 m) árnyékolatlan kábel felett a dv/dt szűrő vagy a kimeneti reaktor inkább szokásos gyakorlattá válik, mint opció.
A hűtés a második korlát. Az önhűtéses TEFC motor egy tengelyre szerelt ventilátortól függ, és a ventilátor a sebesség csökkenésével veszít hatékonyságából. Az alapfordulatszám körülbelül 30 százaléka alatti folyamatos működéshez általában külön meghajtású ventilátorra vagy inverteres motorra van szükség, amely széles állandó nyomatéktartományra épül.
YPT sorozatú alacsony feszültségű, változtatható frekvenciájú háromfázisú indukciós motor Változtatható sebességű hajtásokhoz ez az YPT motor kettős szellőzést, 5–100 Hz-es tartományt és robusztus védelmet kínál a folyamatos ipari működéshez. Termék megtekintése → Évi 4000 üzemórával egy IE4 50 LE-s motor nagyjából 360 dollár áramot takarít meg egy régebbi IE2-es egységhez képest, amely tipikus ipari tarifák mellett két-négy év alatt megtéríti a hatékonyságot.
| Hatékonysági osztály | Teljes terhelési hatékonyság | Éves energia | Éves költség |
| IE2 | 93,0% | 119 360 kWh | 14 323 dollár |
| IE3 | 94,1% | 117 960 kWh | 14 155 dollár |
| IE4 | 95,4% | 116 360 kWh | 13 964 dollár |
A százalékok nem lenyűgözőek, és pontosan ezért figyelmen kívül hagyják őket. Az IE2 és IE3 közötti 1,1 pontos növekedés 1400 kWh évente egyetlen 50 LE-s gépen, ami körülbelül 168 dollár. Önmagában kicsi, de igazi, ha egy üzem három műszakban húsz darabot üzemeltet.
A terhelési pont ugyanolyan fontos, mint az osztály. A 40 százalékos terheléssel működő motor többet veszít a rögzített veszteségek és a rossz teljesítménytényező miatt, mint a 75-85 százalékos motor. Az indítási módszer további költségekkel jár: a vonalon keresztüli indítás hat-nyolcszoros teljes terhelési áramot von le, ami a szomszédos berendezések terhelési költségeit vagy feszültségcsökkenési panaszait válthatja ki. Egy praktikus hatékonysági és védelmi útmutató kisfeszültségű motorokhoz érdemes elolvasni a specifikáció véglegesítése előtt.
IE4 sorozatú, nagy hatékonyságú háromfázisú indukciós motor Az energiatakarékos kisfeszültségű hajtásokhoz ez az IE4-es motor a nagy hatékonyságot, a robusztus burkolati lehetőségeket és a megbízható tekercsszigetelést ötvözi a folyamatos ipari használatra. Termék megtekintése → A legtöbb 50 LE-s motor üzembe helyezési problémája a specifikáció részleteire vezethető vissza, nem pedig gyártási hibára. Az adattábla és a meghajtott berendezés rövid ellenőrzése szinte mindegyiket megakadályozza.
Az átfutási idő a rejtett változó. Az öntöttvas 50 LE teljesítményű, nem szabványos feszültségű vázak nyolc-tizenhat hétig működnek, ezért a kritikus feladatot ellátó üzemek tartanak tartalékot a polcon. Az összehasonlítható motorok hasonló üzemekben történő telepítésének áttekintése segít egy ésszerű tartalékpolitika kialakításában, és telepített motoralkalmazások a cement, a bányászat és a vegyipari szolgáltatások területén megmutatják, milyen gyakran van szükség ezekre a pótalkatrészekre.
Egy 50 LE-s motor 65 A-t vesz fel 460 V-nál, 130 A-t 230 V-nál és 52 A-t 575 V-nál teljes terhelésnél, az NEC 430.250 táblázata szerint. A tényleges adattáblán szereplő áram körülbelül 5 százalékkal változhat, ezért a túlterhelés elleni védelmet mindig az adattábláról kell beállítani, nem pedig a táblázatból.
Igen. Egy lóerő 0,746 kW-nak felel meg, tehát az 50 LE teljesítménye 37,3 kW, a gyártók pedig 37 kW-nak jelölik az ezzel egyenértékű mérőszámot. A NEMA és IEC adattáblák ugyanazt a tengelyteljesítményt írják le különböző egységekben.
Az 50 lóerős, 1800 rpm-es motor jellemzően NEMA 326T 2,125 hüvelykes tengellyel, míg a 3600 rpm-es változatok 284TS vagy 324TS vázat használnak, az 1200 rpm-es változatok pedig 364T-t. Az IEC megfelelője ugyanannak a 37 kW-os névleges teljesítménynek általában 225M vagy 250M.
Csak akkor, ha inverteres üzemre van besorolva. A szabványos motorok elviselhetik a hajtás működését rövid kábeljáratokkal és mérsékelt fordulatszám-tartománnyal, de a szigetelési feszültség, a tengelyáramok és a csökkentett önhűtés alacsony fordulatszámon biztonságosabb választássá teszik az inverteres vagy külön szellőző motort a folyamatos működéshez.